Нову монографію Ганни Токмань вже можна знайти на полицях нашої книгозбірні

LIBRARY.PHDPU > Публікації > Новини > Нову монографію Ганни Токмань вже можна знайти на полицях нашої книгозбірні

У минулий четвер, 3 грудня 2020 року, в рамках урочистого заходу, присвяченого 298-річниці від дня народження Григорія Сковороди, про який, принагідно, розповідає сайт університету, професорка Ганна Токмань презентувала свою нову монографію Токмань Г. Українська версія художнього екзистенціалізму: Б. І. Антонич, В. Свідзінський, Т. Осьмачка в європейському контексті : монографія / Г. Токмань. – Київ : Міленіум, 2020. – 480 с.

У монографії порушено проблеми екзистенціального літературознавства, художнього екзистенціалізму, екзистенціально-діалогічного прочитання тексту. Досліджено праці філософів М. Гайдеґґера, Г. Марселя, А. Камю з екзистенціальним тлумаченням поезії Ф. Гельдерліна, Р.-М. Рільке, А. Рембо, Лотреамона, Р. Шара. Запропоновано екзистенціально-діалогічне прочитання поезії Б.-І. Антонича, В. Свідзінського, Т. Осьмачки: визначено екзистенціальні мотиви та інтенції, проведено діалог художнього тексту з положеннями філософських теорій. Авторка зробила спробу окреслити екзистенціальну парадигму в національній поезії першої половини ХХ ст.

«Григорій Сковорода є батьком української філософської поезії, його традиції продовжили інші митці. Монографія «Українська версія художнього екзистенціалізму: Б.-І. Антонич, В. Свідзінський, Т. Осьмачка в європейському контексті», яка становить біля 500 сторінок тексту, є результатом дослідження, котре велося протягом 20-ти років. Екзистенціалізм – широке культурологічне явище, яке охопило філософію, мистецтво, суспільне життя. Уведення в цей масив світової культури української філософської поезії є актуальною проблемою, яку я намагалася розв’язати. Праця має виразну наукову новизну. У Передмові визначено поняття екзистенціальне літературознавство, у Вступі введено поняття художній екзистенціалізм. У І розділі сформовано теоретичні засади проведення діалогу між філософією і поезією, у ІІ-му проаналізовано праці філософів М. Гайдеґґера, Г. Марселя, А. Камю з екзистенціальним тлумаченням поезії Ф. Гельдерліна, Р.-М. Рільке, А. Рембо, Лотреамона, Р. Шара. Три наступні розділи містять екзистенціально-діалогічне прочитання лірики поетів доби Українського розстріляного відродження Б.-І.Антонича, В.Свідзінського, Т. Осьмачки: вірші проаналізовано з погляду їх філософського сенсу і стильової своєрідності. Вражаючими є паралелі з думкою філософів екзистенціального спрямування. Самотність, спілкування з Богом як колегою-творцем, переживання граничних ситуацій, свобода екзистенційного вибору, відповідальність перед мовчазним голосом совісті, любов, яка не примиряється зі смертю коханої, абсурд існування і бунт проти нього – далеко не всі мотиви, висвітлені в монографії. Науковець знайде в книзі нові положення і напрямки літературознавчої думки, а уважний вдумливий читач відчує захоплення рідною поезією і замислиться над власною філософією існування» – зазначила Ганна Леонідівна, презентуючи результат своєї багаторічної праці на урочистому зібранні з нагоди уродин Григорія Сковороди.

Зазначимо, що обкладинка нового видання, як і в попередніх книгах авторки, оформлена зображеннями картин. На цей раз обрано три картини Івана Труша під однією назвою  «Самотня сосна». Кожна з картин дивовижно точно відповідає філософській сутності поезії одного з митців слова – небесно високій «Великій гармонії» Богдана-Ігоря Антонича; таємничо-природній ліриці В. Свідзінського; зранено-скривавленій поезії Тодося Осьмачки.

Авторка люб´язно подарувала презентовану книгу нашій бібліотеці «з побажанням Свободи і Гідного екзистенційного вибору».  Зазначимо, що електронну версію монографії можна віднайти в інституційному репозитарії.

Дякуємо Ганні Леонідівні за подарунок та запрошуємо до читання науковців, аспірантів, учителів, студентів, всіх, кого цікавить екзистенціалізм як самобутнє і багатогранне явище культури.

Прес-центр бібліотеки

Останні коментарі

    Перейти до вмісту