• Register
Super User

Super User

Середа, 15 листопада 2017 09:05

Голодомор...

08.09

(для перегляду натисніть на зображення)

Понеділок, 13 листопада 2017 23:19

До відома науковців!

На сайті openscience.in.ua розміщена інформація про українські наукові журнали, які індексуються в міжнародних наукометричних базах даних Scopus або Web of Science.

Open Science in Ukraine (OSU) – проект для комплексної підтримки наукових журналів в мережі Інтернет. Основні напрямки роботи:

-електронні версії наукових журналів на платформі Open Journal Systems;

-оформлення наукової інформації по стандартам Scopus і Web of Science;

-консультування, надання корисної інформації авторам і редакторам.

 

Понеділок, 13 листопада 2017 23:17

Зустріч з краєзнавцем Людмилою Набок

8 листопада у читальній залі імені Г. Сковороди в рамках творчого проекту «Університетські зустрічі» відбувся лекторій «В назвах вулиць – голос історії Переяслава», присвячений 1110-й річниці першої літописної згадки про Переяслав. Доповідачем була історик, етнограф, краєзнавець, музеєзнавець Людмила Набок. Людмила Миколаївна закінчила історичний факультет КДУ ім. Т.Г. Шевченка. З 1977 року працювала в НІЕЗ «Переяслав» старшим науковим співробітником. Є автором і співавтором 32 наукових праць, переважно з історії архітектури та містобудування Переяслава і музеєзнавства. Має понад 50 публіцистичних статей краєзнавчої тематики у різних періодичних виданнях України. Частина праць Людмили Миколаївни експонувалася на книжковій виставці, яку створили працівники університетської бібліотеки. Послухати лекцію прийшли викладачі, бібліотекарі, студенти і дізналися багато цікавих фактів з історії рідного міста.

Організаторами заходу були бібліотека та Наукове товариство університету.

 

Тетяна Деркач, провідний бібліотекар

 

 

27 жовтня у залі інформаційних ресурсів «Чумацький шлях» в рамках творчого проекту «Університетські зустрічі» з нагоди оголошення 2017 року – Роком Японії в Україні відбулася зустріч з Володимиром Пироговим.

Володимир Леонідович Пирогов – науковець-сходознавець, мовознавець, завідувач кафедри мов і цивілізацій Далекого Сходу Київського національного лінгвістичного університету, кандидат філологічних наук, доцент.

Володимир Леонідович певний час проживав і працював в Японії, тож цікаво розповів присутнім про японську культуру, мову, особливості японського етикету тощо, демонструючи слайди про країну, а також прочитав авторські оповідання про Японію.

Наприкінці зустрічі пісню про Україну виконала Анастасія Петрова.

Увазі присутніх була запропонована етнографічна виставка «Світ писанки», на якій представлені творчі роботи студентів педагогічного факультету (керівник: доцент Ольга Стрілець).

Організаторами заходу були бібліотека університету, Міжнародне філософсько-космологічне товариство, НІЕЗ «Переяслав», Наукове товариство університету.

 

Тетяна Деркач, провідний бібліотекар

 

19 жовтня у конференц-залі імені Василя Сухомлинського Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди відбувся круглий стіл на тему  "Роль української діаспори в розвитку вітчизняної науки" за участі доктор філософії, почесного професора університету з Німеччини Дарини Блохин.

 Шановна пані Дарина, вже понад 10 років активно співпрацює із адміністрацією та бібліотекою нашого вишу. В університеті створений музей-архів пам'яті її чоловіка - українського літературознавця, театрознавця, професора Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадського і політичного діяча, члена Проводу ОУН Юрія Гавриловича Бойка-Блохина.

У своєму виступі, пані Дарина, зосередила увагу аудиторії на важливості освіти у житті молоді, на базовій відмінності німецької та українських шкіл і вищих навчальних закладів. Цікаво та змістовно у формі бесіди було ознайомлено студентів з життям та діяльністю вченого Юрія Бойка-Блохина, а також оголошено про важливі проекти, які можна реалізувати юним науковцям.

Під час візиту Дарини Блохин, відбулося знайомство її із головою Наукового товариства університету Оксаною Луцик. В ході розмови були обговорені можливі спільні проекти для початку співпраці. 

Прес-служба Наукового товариства університету

 

 

На виставкових стендах бібліотеки (корпус ІІ, 2-й поверх) демонструється тематична виставка, присвячена почесному громадянину міста Переяслава-Хмельницького Михайлу Литвиненку – активному громадському діячу, пропагандисту здорового способу життя, багаторазовому чемпіону України, Європи і світу з легкої атлетики серед ветеранів спорту. Михайло Галактіонович був людиною, яка поєднувала у собі багато якостей, зокрема, цілеспрямованість, наполегливість. Все життя займався справами до душі, – працював кухарем-кондитером, займався спортом, створював льодові скульптури. Багатогранність діяльності Михайла Литвиненка – провідна лінія цієї виставки.

Матеріали, представлені на виставці, надані родиною Михайла Галактіоновича. Експонуються численні світлини, нагороди та відзнаки, книги. Така виставка – це можливість показати оригінальні речі та гарна нагода познайомити студентів із життям визначних особистостей, переяславців, які прославили своє місто, свою державу. Ініціатором організації тематичної виставки стала директор бібліотеки Ольга Шкира. Експозицію створили доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Ольга Стрілець та заступник декана історичного факультету, донька Михайла Литвиненка Ольга Іщенко.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати цікаву виставку.

 

Т. Деркач, провідний бібліотекар

 

Четвер, 12 жовтня 2017 21:09

Щоб пам'ять у серці жила…

08.09

(для перегляду натисніть на зображення)

П'ятниця, 06 жовтня 2017 07:12

Поїздка до Кропивницького

Чотирнадцятий рік поспіль університетська бібліотека на честь свого професійного свята, Всеукраїнського дня бібліотек, організовує  мандрівку в черговий мальовничий куточок нашої країни. Цього року дорога простелилася до Кропивницького, в недалекому минулому – Кіровограду, а спочатку – Єлисавету чи Єлисаветграду.

Першим привітно зустрів гостей Заповідник-музей І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія, розташований за 25 кілометрів від Кропивницького поблизу села Миколаївка на території садиби, що належала видатному драматургу і театральному діячеві кінця ХІХ початку ХХ ст. Івану Карпенку-Карому. Свою назву музей отримав на честь першої дружини письменника, матері чотирьох його дітей і власниці землі, на якій було закладено родинне гніздечко, – Надії Карлівни Тарковської. Зараз садиба потопає в зелені дубів, ясенів, осокорів, фруктових дерев, квітує різнобарв’ям численних клумб і навіть не віриться, що іще 130 років тому тут стояла одинока хатина серед голого степу, відкрита геть усім вітрам. Цей будиночок і криницю поблизу старого чумацького шляху побудував батько Івана Карпенка-Карого Карпо Тобілевич. А коли після політичного заслання на постійне проживання повернувся сюди Іван Карпович, він звів тут іще одну хату, насадив дерев, створив за його  власними словами справжній «оазис в степу». Тут драматург написав 11 кращих своїх творів – «Сто тисяч», «Хазяїн», «Сава Чалий», «Гандзя» тощо. Сюди приїжджали кращі представники української культури, корифеї театрального мистецтва – Марко Кропивницький, Марія Заньковецька, Микола Садовський, Марія Садовська-Барілотті, Панас Саксаганський, Михайло Старицький та інші.  Неподалік хутора, на Карлюжинському кладовищі, згідно заповіту письменника і похований Іван Карпович, а також члени його сім’ї.

Окрім пам’яток, що стосуються родини Тобілевичів, заповідник-музей «Хутір Надія» має іще одну перлинку – Музей істоії українського хореографічного мистецтва, єдиний не лише в Україні, а і в світі. Чому він створений саме тут? Та тому що народно-сценічний танець в Україні утверджувався і розвивався разом з професійним класичним театром, який зародився саме на Кіровоградщині. Він нероздільно пов'язаний з творчістю видатних драматургів, режисерів та акторів - М. Кропивницького, М. Старицького, М. Садовського, П. Саксаганського, М. Заньковецької. Тож його заснування саме тут дуже логічне і правильне.

Надихнувшись побаченим і почутим, колектив книгозбірні продовжив свою мандрівку до Кропивницького, а саме в бібліотеку Центральноукраїнського національного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Розпочалась зустріч дружнім привітанням та екскурсією по  вузу і бібліотеці. В нове окреме приміщення бібліотека переведена лише десять років назад, тому вона має світлі ошатні зали, з гарним ремонтом і приємним оздобленням.  Колеги обговорювали побачене, ділились досвідом роботи, побажаннями та планами на майбутнє.

А далі господарі організували для гостей культурну програму: провели затишними вуличками міста, мимоходом завітали на ІХ фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій «Readerland – читай креативно!», який проводила Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва, відвідали обласний краєзнавчий та художній музеї, зайшли до Кафедрального собору Різдва Богородиці.

Зупинимось детальніше на музеях. Обласний краєзнавчий музей розташований в приміщенні, що є архітектурною пам’яткою кінця ХІХ – початку ХХ століття, яскравим втіленням стилю «ранній модерн». Це надзвичано красивий будинок, який будувався як особняк для підприємця Олександра Барського провідним на той час архітектором міста Олександром Лишневським. З 1929 року тут знаходиться найбільше зібрання матеріалів і документів з історії, археології, етнографії та природи Кіровоградщини від найдавніших часів і до сучасності. Музей створений на основі колекції найстарішого музейного закладу міста, започаткованого етнографом і археологом, викладачем Єлисаветградського земського реального училища Володимиром Ястребовим в 1883 році. І зараз він теж має два відділення: відділ історії краю та відділ природи.

Кіровоградський обласний художній музей теж розташований в історичній будівлі колишнього Пасажу. Будинок, у якому міститься музей, був побудований на рубежі ХІХХХ століть на замовлення купця І. Шполянського і являється одним із яскравих прикладів початкового періоду стилю модерн. Його інтер'єр має високу художню цінність. Питання про створення такого закладу представниками передової місцевої інтелігенції  було поставлено іще в восьмидисятих роках ХІХ століття. Однак лише в 1921 році було створено  справжню картинну галерею, яка налічувала близько 150 експонатів. В роки другої світової війни вона була повністю розгабована і повторно відкрилась лише в 1965 році. Картинна галерея тоді розміщувалась у приміщенні Спасо-Преображенської церкви, а з 1991 року в нинішній будівлі.

Художній музей має п’ять виставкових залів, три з яких є стаціонарними. Це «Сакральне мистецтво», «Мистецтво ХVІІІ – початку ХХ століть», «Художники-земляки». В інших залах експозиції міняються. Створені куточки декоративно-ужиткового мистецтва.

Особливо хочеться відмітите те, що будівлі обох музеїв дбайливо відреставровані, як зовні, так і всередині. Бібліотекарі перяславського вузу відвідали багато картинних галерей, різноманітних музеїв, чимало бачили і тому можуть порівнювати. В багатьох художніх галереях відсутні ремонти, і тому, якими б цінними не були зібрання, вони не виглядають презентабельно на обшарпаних стінах. А коли споглядаєш картини на ошатних стінах, отримуєш велику естетичну насолоду.

Під час екскурсії по місту, екскурсовод розповідав, що містяни дуже шанують пам’ять про Олександра Пашутіна, який в дореволюційні часи цілих двадцять сім років поспіль виконував обов’язки міського голови.  Оскільки він був забезпеченою людиною, за свою роботу не брав плати із бюджету міста, навпаки сам вкладав гроші у розвиток Єлисаветграду. За його головування у місті з’явився водогін, електричний трамвай, публічна бібліотека, телеграф, телефонна станція, перший у світі український професійний театр, різні навчальні заклади, на кінець ХІХ ст. їх уже налічувалось близько двадцяти. Окрім цього були створені дуже комфортні умови для проживання інтелігенції, тому до міста приїжджала наукова, культурна еліта із багатьох куточків Росії. Можливо, саме з цієї причини відголоски тієї інтелігентності, толерантності збереглися в Кропивницькому до сьогоднішнього дня. Адже, як розповів екскурсовод, під час жодної з революцій (Помаранчевої чи Революції гідності), тут не було ніяких сутичок, тут не загинула жодна людина.

У колективу університетської бібліотеки раніше навіть і планів відвідати Кропивницький  не було. Якби не музейний форум в стінах вишу у червні цього року, на який завітали представники цього краю і запросили до себе в гості, ніколи б сюди не потрапили. Залишали ж місто бібліотекарі під дуже хорошим враженням. Центральну Україну потрібно вивчати й надалі. А особливо Кіровоградщину, адже у свій час саме цей край став колискою українського драматичного мистецтва, саме тут воно народжувалось, плекалось і потім розповсюджувалось по всій Україні і за її межами.  Наступного року потрібно їхати в Кам’янку…

Лідія Губар,

завідувачка відділу обслуговування

ПХДПУ імені Григорія Сковороди

 

 

Сторінка 1 із 25